Toto téma se týká investic jako takových

Pro někoho sprosté slovo, pro někoho naprosto běžná věc.


Má v dnešní nejisté době smysl investovat? Není lepší to nechat na účtu a čekat, co se stane?

Jedna nejistá doba střídá druhou, takže logikou počkáme a uvidíme, budeme čekat a nikdy se nedočkáme. Nejisté doby jdou ruku v ruce se zdánlivě jistými a jedna bez druhé by nemohla existovat. Propady na trzích budou vždy, bez nich to nejde a jde jen o to, na co máme nebo nemáme žaludek. Proč žaludek?

Zastáváme názor, na začátku investování je pohled na riziko nezaujatý, bezemoční a člověk si dokáže spoustu otázek, jak by se asi zachoval, odvodit od obecně platných zásad.

 

"když trhy padají, je ideální čas přikoupit" nebo "nemějme všechny vajíčka v jednom košíčku" čili diverzifikace, diverzifikace, diverzifikace.

Jenže dost často všechny tyto poučky padají, když máte své vydělané peníze na sjezdovce která míří ze svahu na - 30 % hodnoty vašeho kapitálu. Pak je to právě ona otázka žaludku.

Krásným příkladem je graf níže. Jasně je vidět, že propady byly, jsou a budou a v akciovém světě je to naprosto normální jev. Tento graf ukazuje dlouhodobý typ investice (10 let +) a i přes všechny ty propady to stále stoupá a ono to bude stoupat i nadále.

Zde od nás uslyšíte 2 doporučení a jednou z nich by bylo fajn se řídit:

  1. Nekoukejte na to. Zapomeňte, že něco takového máte a vzpomeňte si na to za 20 let :)
  2. Když už na to chcete koukat, tak jedině s čokoládou v ruce, protože budete potřebovat obalit nervy. Ono Vás to totiž bude zkoušet, zkoušet co vydržíte, co unesete :)


Investic je mnoho druhů a ne vše se musí točit okolo akciových titulů.

Je minimálně vhodné si říct, co je Váš cíl, Vaše očekávání, na jak dlouho chcete být investorem a v jakých vodách se cítíte nejlépe (myslete na žaludek)

Jsme obecně konzervativní jedineci a s každým rokem jsme konzervativnější. Zastáváme názor, že lepší je v poklidu stoupat, než vyletět a pak dlouho padat.

Naším cílem je nenechat Vaše volné prostředky ztrácet vlivem inflace. Metou je úroveň inflace u konzervativnějších investic a vše co bude nad rámec je super.

U dynamičtějších investic je náš cíl 7% zisk našich investorů a vše co je nad rámec je opět super.

 

Neděste se, investice nejsou jaderná fyzika. Jen je potřeba k nim přistupovat s pokorou a nehrát si na hrdiny.

Pojďme si na to společně sednout a nechme Vaše peníze pracovat.


 

Partnerské bankovní instituce